Salapärane aarete maa.. (veebruar 2023)
Kätte on jõudmas aeg külastada jälle mõnd kaugemat kõrberiiki, kus Seiklusjanu seltskond veel käinud ei ole. See kauge maa on olnud salapärane ja suletud, kus au sees religioon, traditsioonid ja ajalugu. Seiklus- ja uudishimulisi rändureid meelitavad sealsed imelised mitmekesised loodusmaastikud (lõputuna näivast kõrbest kuni roheliste mägialade ja oaasideni välja), Araabia iidsed legendid, kultuur ja religioon. See maa on KSA ehk Kingdom of Saudi Arabia ehk Saudi Araabia Kuningriik.
Üldised plaanid
Teatavasti Saudi Araabia on ühe eestimaalase jaoks hiigelsuur maa, mille täielikuks läbirändamiseks kuluks omajagu aega. Meie plaanime avastada Saudi Araabia Punase mere ranniku lähedale jäävaid piirkondi, nii Jeddahist lõuna poole, kui ka põhja poole jäävad põnevamad paigad.
Tihti Saudi Araabia oma Grand Canyoniks kutsutud Wadi Al Disah (“palmipuude org”) on selle maa üks kaunimaid loodusmaastikke – kõrgete mäetippudega org. Sinna kanti jääb ka Hegra (Mada’in Salih / Al-Hijr) – iidse linna säilmed Nabatea kuningriigi ajast (umbes 1. sajand pKr), mis oma suuruselt oli teine linn pealinna Petra järel. Nabatealased olid ühed paljudest rändavatest beduiini hõimudest.
Üks arheoloogilisi imesid on Hegra lähedal asuv Al-‘Ula iidne müüriga ümbritsetud linn, mis on täis savi(muda)tellistest kivimaju.
Hegra ja Al-‘Ula asuvad kaunis kõrbe piirkonnas, mis on segu kõrbest ja imelisest mägisest maastikust.
Lõuna poole liikudes jäävad teele lisaks tüüpilisele kõrbemaastikule hulk vulkaanikoonuseid Harrat Kishbi platool. Al Wahbah Crater (Fawhat al-Waʿbah) on üks võimsamaid ja nimekamaid. Selle lähistele jääb ka mitu moslemite püha linna Mediina (Al Madinah) ja Meka (Makkah al-Mukarramah).
Punase mere kaldal asetsev Jiddah (Jeddah) on linn, mida peetakse ülemaailmse kunsti ja muusika sünnikohaks.
Kindlasti külastame ka mõnd vinget Araabia turgu (souq).
Saudi Araabia lõunapoolne piirkond (Asir provints) on tavapärasest kõrbest sootuks erinev. See on Saudi Araabia nn roheline ja kõige kõrgemate mägede piirkond. Selles Saudi Araabia nurgas esineb kõige rohkem sademeid aastas, mille tulemusena on Asiris palju rohkem looduslikku taimestikku kui mõnes teises Saudi Araabia piirkonnas. Kaitstud aladel esineb isegi tiheda okasmetsaga alasid. Asir on ka oluline põllumajanduspiirkond, mille kohati järskudel terrassidega mäenõlvadel kasvatatakse nisu, kohvi, puuvilla, köögivilju jpm.
Punast merd jõuame ka mitu korda katsuma minna ja kui aega peaks jääma, siis võib ka tiiru Farasani saartele teha.
Seiklus-matka stiil
Jalgsi, rendiauto, lennuk.
Saudi Araabias seikleme ringi rendiauto(de)ga ja jalgsi. Ööbime erinevates paikades nii kõrbes kui mägises looduses (telkides) ja kohalikes majutuskohtades.
Saudi Araabia ilm Punase mere äärsetes paikades veebruarikuus
Saudi Araabia kliima on mitmekesine, põhjas subtroopiline ja lõunas troopiline. Aastas sajab keskmiselt umbes kuni 100 mm sademeid. Veebruaris esineb sademeid harva. Keskmine ööpäevane õhutemperatuur jääb peamiselt vahemikku ca +23°C…+30°C. Õhutemperatuur on siiski piirkonniti erinev, sõltudes peamiselt kõrgusest ja asukohast – vt Jeddahi, Abha ja Al-‘Ula ilma statistikat.
Ilmaennustus statistilise tulemi järgi veebruaris 2023
Jeddah, Mecca (ca 12 m) siin
Abha, Asir (ca 2200 m) siin
Al-‘Ula, Medina (ca 679 m) siin
Seikluse toimumise aeg
I tripp: 31. jaanuar – 13. veebruar 2023
Lisatripp: 23. veebruar – 7. märts 2023
Osalemistasu: 690 eur + lennupiletid & viisa*
* osalemistasule lisanduvad sõidukulud sihtkohta ja tagasi (ca 450-500 eur) ja Saudi Araabia e-viisa (ca 136 eur)
Küsi lisa / rega meilitsi siit