Kasahstan (september – oktoober 2024)

Kasahstan on üüratult suur maa Kesk – Aasias (pindalalt 9. riik maailmas), mis peidab endas laia looduslikku mitmekesisust – kuivad tasandikud, lõputud stepid, kõrbed, kanjonid, rohetavad orud ja metsad, kõrged jäised mäetipud ja kaunid mägijärved. Neil ainulaadsetel maastikel on ka rikkalik floora ja fauna.
Kasahstan ehk rändurite maa meelitab oma varjatud loodusaardeid kaema.

Bayankol river. Photo: silkadv.com

Üldised plaanid
Meie seiklused leiavad aset Lõuna – Kasahstani aladel Almatõ provintsis. Umbes 8 – 9 päeva jooksul käime ära erinevates paikades, millest osad jäävad Kõrgõzstani ja Hiina piiri lähedale.
Kuna sealkandis algab septembris sügis, siis loodusesse lisandub sügisvärve.
Üle saab vaadatud mitu atraktiivset mägijärve Kolsai ja Kaindy
. Kolsai selge sädeleva sinise veega alpijärvedele lisavad silmailu rohelised osaliselt okasmetsadega kaetud mäenõlvad. Idülliline mägijärv Kaindy Kasahstanis Tian Shan’i mägedes, tekkis pärast 1911. aasta maavärinat, mis põhjustas suure maalihke, luues loodusliku tammi. Vihmavesi täitis järk-järgult oru ja nii sai järv oma alguse. Järves on uppunud mets, puude ladvad ulatuvad veepinnast välja.
Altyn Emel rahvuspark on üks piirkonna looduslikest imedest. Suurejooneline maastik, mis hõlmab mägesid, liivaluiteid, liivakivimoodustisi ja steppe, lisaks mitmeid arheoloogilisi paiku. Piirkonda jäävad ka sinakashallist liivakivist ja punasest savist moodustunud mitmevärvilised Aktau mäed.

Charyn Canyon. Photo: viator.com

Meie plaanidesse mahub ka 154 km pikkune Charyn Canyon (Šarõni kanjon), mille servi kujundavad erksavärvilised settekivimite moodustised. Kuigi Charyn Canyon on palju väiksem kui Grand Canyon USA-s, pidavat see olema sama muljetavaldav.
Almatõ provintsi kaugeimas idanurgas, kus saavad kokku Kasahstani, Kõrgõzstani ja Hiina piir, asub Bayankol Valley (ka Baiynkol), mis hõlmab Bayankoli jõge, arvukalt liustikke, moreenjärvi ja maalilist orgu koos kõrgete lumiste tippudega. Seal lähedal asuvad piirkonna kõrgeimad tipud: püramiidikujulise tipuga mägi Khan Tengri (7010 m), Jengish Chokusu (7439 m) tuntud ka kui Pobeda Peak. Selge ilma korral on Khan Tengri Bayankoli orust näha. Khan Tengri on ühtlasi ka maailma põhjapoolseim üle 7000 meetri ulatuv mäetipp. Ümbruses on mitmeid üle 5000 ja 6000 meetriseid mägesid.
Lisaks veel mitmed teised kohad. Natuke kohalike elu ka.. külastame mõnd linnakest ja külakest.

Seiklus-matka stiil
Jalgsi, rendiauto, lennuk.
Kasahstanis seikleme ringi rendiauto(de)ga ja jalgsi matkates-kulgedes seega kogu kaasasolevat seljakotikraami ei pea kogu aeg kaasas kandma. Suurema osa jalgsimatkasid teeme nö päevamatkadena (ilma suure seljakotita). Ööbime peamiselt telkides, ilmselt ka mõnes kohalikus majutuses.

Ilm Lõuna – Kasahstanis septembri lõpus oktoobri alguses
Statistika järgi:
Almatõ (ca 500 m) päevased temperatuurid +15°C…+24°C, öösiti +6°C…+11°C.
Charyn Canyon & Altyn Emel päevased temperatuurid +15°C … +25°C, öösiti +5°C … +15°C.
Kõrgemal mägedes on jahedam. Vahest võib esineda sademeid, äikest.

Seikluse toimumise aeg
23. september – 3. oktoober 2024   (võimalik kõikumine +- mõni päev)
Kohapeal umbes 8 – 9 päeva.

Osalemistasu:   750 EUR + lennupiletid*
* osalemistasule lisanduvad sõidukulud sihtkohta ja tagasi (ca 450 – 550 eur)

Lisainfo
+ Küsi lisa või liitu meilitsi siit