“Maailma Keskpunktis” – LISAINFO
Matka stiil & plaanid
Matkame jalgsi umbes 3-4 päeva Obo rahvuspargis (Parque Natural Ôbo). Võtame ette ka tee peale jääva Pico de São Tomé (2024 m), mis on ühtlasi kõrgeim punkt antud riigis. Saame rohkem tundma sealset kohalikku floorat ja faunat koos sinna juurde kuuluvate koskedega (kõrgeim ca 30 meetrine São Nicolau). Läbime ka mitmeid istandusi, mis asuvad niiskete vihmametsade, koskede ja mägede rüpes. Samuti keset vihmametsi asuv Lagoa Amélia (1483m), mis tänapäeval on küll ainult niiske pinnase ja taimestikuga iidne kraater-järve säng. Claudino Faro on sihtpunktiks läbi Bombaim istanduse.
Et elust kihisevast dzungliloodusest paremat sotti saada, siis kaasame sellesse Obo rahvuspargi käiku ka kohaliku loodusetundja. (Kui kõik väga hästi klapib, siis ehk saame omale teejuhiks ühe ökoloogi/bioloogi, kes on juba aastaid São Tomé & Príncipe endeemilisi jm liike uurinud. See puudutab siis Obo pargis käiku või siis hiljem eraldi retke.)
Paneme “jala ekvaatorile”. Selleks külastame São Tomé lõuna osas asuvat Ilhéu das Rolase saart, mida läbib mõttelise joonena ekvaatori 0° laiuskraad. Ilmselt selle seikluse kaugeim punkt Eestist, mis on umbkaudu 6800km.
Püüame veidikenegi osa saada merikilpkonnade (hawksbill, leatherback) pesitsemisperioodist, mis kestab nii umbes novembrist märtsini (erinevatel andmetel veebruarini), mil isendid randadesse munema ilmuvad. Teiste liikide (green, olive ridleys ja loggerhead ) pesitsemisperiood lõpeb veidi varem kuid on täheldatud ajalist kõikumist kuni veebruarini.
Merikilpkonnade jaoks võtame pisut aega, et neid leida ja näha.
Lisaks veel saame ette võtta mõne päevase matka São Tomé lääneranniku metsasel praktiliselt asustamata alal. Huvi korral saame külastada veel erinevaid istandusi. Võimalikud alternatiivsed käimised nagu linnuvaatlus (nt Xufe-Xufe jõel) ja/või paadisõit koos kalapüügi ja snorgeldamisega rannikulähistel. Juhuks, kui piisavalt huvi ja nendeks tegemisteks aega jääb.
Hetkel ei ole meie plaanidesse arvestatud São Tomést ca 150km kaugusel asuvat Príncipe saare külastust.
Võimalik, et viimasteks päevadeks enne äraminekut võtame rendiauto, et veel mõned nägemata paremad “nurgatagused” kohad üle vaada. Selle otsustame enne Eestist ärasõitu või siis kohapeal olles.
Antud seiklusmatk peaks olema maiuspalaks loodushuvilisele matkajale. Samuti neile, kes soovivad veidi lähemat kontakti kohaliku elu ja inimestega ning seejuures “taluvad” ja hindavad sooja troopilist kliimat.
Nagu juba tavaks taolistel seiklustel.. ööbimised vastavalt hetkeolukorrale ehk nö case by case. Jällegi peamiselt metsikult kämpides telkidega või ilma, rannas või metsas. Esimene ja viimane öö São Tomél plaanis ööbida hostelis (kohale jõudes ja äraminnes), ilmselt pealinnas või selle lähistel. Saame päris palju ööbida erinevates randades ja rannikualadel, mida sealkandis jagub.
Vaktsineerimissoovitusi vaata siit. (vt “Rühm II”)
São Tomé & Príncipe kliima & ilm veebruaris
São Tomé & Príncipe kliima on troopiline. Kuiva- ja vihmaperioodide kohta on info küll veidi erinev, aga üldiselt peaks vihmasem periood olema oktoobrist kuni maini. Antud ajavahemikus peaks esinema ka üks lühike kuivperiood (gravanita), mis kestab jaanuari keskpaigast veebruari keskpaigani ehk on meie planeeritaval seikluse ajal lõppemas või veel kestmas. Vihmaperiood antud piirkonnas ei tähenda midagi hullu, sest sademete hulk on praktiliselt sama mis meie Eesti suvedelgi. Sel vihmaperioodil on rohkem kontraste, esineb sajuhoogusid, samas näeb päikest ja sinist taevast rohkem kui kuival perioodil, mil on rohkem pilves. Lisaks loodus on sel perioodil värskem.
Vihmaperiood on ühtlasi ka kõige soojem aeg, mil päevased temperatuurid jäävad +29C…+31C kanti ning öised kuskil +23C kanti. Mägedes võivad öised temperatuurid langeda kuni +20C-ni.
Ranniku veetemperatuurid olenevalt piirkonnast küündivad kuni +27C…+28C-ni.
Isiklik varustus & grupi varustus
Dokumendid ja muu tähtis!
-
PASS – peab kehtima veel 6 kuud peale São Tomé & Príncipelt lahkumist.
-
reisikindlustus – lisaks meditsiiniabile on soovitav lisada ka reisitõrge ja pagasikaitse. Kindluse mõttes võib lisada ka ohtliku tegevuse lisakaitse “mägimatkamine”. Väljaprinditud poliis peab olema kaasas!
- vaba raha – sobivad eurod, mida saab São Tomél kohaliku STD (Santomean dobra) vastu vahetada.
Matkavarustus ja selle lisad
-
seljakott – ca 80-90 liitrise mahuga.
- vihmakindel ümbris seljakotile – spets seljakoti vihmakate või sobiva mõõduga kiletükk.
- ümbris seljakotile – tugev kuid võimalikult kerge kaitsev ümbriskott seljakotile (koti kaitse lendude ajal).
- päevakott – selline väike lihtne kerge seljakotike lühemate päevateekondade vmt jaoks.
-
lamp – LED otsmikulamp.
- Sääsetõrjevahend – ilmselt tõhusaim on BEN’S 100 (DEET sisaldusega (min. 50-55%) sääsetõrjevahend (N-dietyl-m-toluamiid e. DEET, N-dietyl-m-toluamiid e. DEET)), mille üheks ostukohaks on Matkasport. Mõned OFF-i tooted pidavat ka sisaldama DEET-i. Looduslikest vahendeist sobivad eukalüptiõli ja sojaõli, millede mõju kestab aga vaid mõne tunni. Loe lisa Telegram‘st.
Matkariietus
-
kerge tuule- ja vihmakindel jakk – lisaks võib kaasa võtta ka kerge pontso või kilest vihmakeebi.
-
soe (mikro)fliis või kampsun
-
pikad püksid – dzunglimatkadel jalgadekaitseks ning jahedamas kliimas kandmiseks.
-
lühikesed püksid
-
spets matkasokid ja/või tavalised sokid – mitu paari.
-
jalanõud 1 – jalgsimatkaks mugavad, kõrge või poolkõrge säärega matkajalats (samuti Eestist äraminekuks-tagasitulekuks).
-
jalanõud 2 – nt matkasandaalid, rihmadega kerged plätud või tennised. Hea, kui kannataks vett.
-
peakate – pearätt või laia serva ja nn lõuanööriga lätu.
-
sall või Buff – viimast saab kasutada nii peakattena kui ka sallina.
- sõrmkindad – õhukesed ja kerged kindad.
- särk – pikkade ja lühikeste varrukatega spordi-matkasärk ja nt tavaline T-särk.
- aluspesu + mitu varupaari.
- varuriiete komplekt – tagasihoidlikus koguses puhtad riideid (nt püksid/seelik, särk jms).
Soovitused! Pikkade säärtega püksid ning pikkade varrukatega matka-spordisärk oleks hea valik moskiitode eest kaitsmiseks, eriti piirkondades, kus moskiitosid on rohkem. Samuti võiksid riided olla võimalikult heledamat tooni. Riietel võiks olla ka elementaarne UV kaitse. Kel tahtmist, see võib endale hankida ka spets “insect-repellent” omadustega riided (nt Craghoppers NosiLife ).
Magamisvarustus
-
magamiskott – comfort vahemikus +10C kuni +20C.
-
magamismatt – kerge, õhuke lebomatt.
Söögi-jooginõud, hügieen ja isiklik apteek
-
lusikas-kahvel.
-
kerge kauss ja tass.
-
kerge joogipudel ca 1-1,5L (nt plastikust).
-
hügieenitarbed – väike kerge käterätt, seep või keha-juuste shampoon (soovitavalt looduslik), käte desinfitseerimisgeel, poolik tuub hambapastat, hambahari, WC paber jne.
- apteek – isiklikud ravimid, kreemid, plaastrid jmt.
Mõned soovitatavad lisad!
-
vee- või vihmakindel turvaline kaela-/vöökott dokumentide, raha jmt jaoks.
- peenekoeline kihulase-moskiito võrk – näo- ja kaelapiirkonna kaitsmiseks nagu näiteks siin.
-
päikesekreem (olenevalt kui tundlik on nahk, aga umbes SPF25 kuni 40).
-
päikeseprillid.
- hügieeniline huulepulk.
- ujumisriided.
-
fotoaparaat + lisaaku(d).
- skänneeritud koopia oma passist (värviline väljaprinditud koopia kaasa).
- kerged teleskoop matkakepid.
- mobiiltelefon – roamingut STP-s pakub ainult Elisa, kohalik teenusepakkuja on CST.
- laadija(d) oma elektroonika laadimiseks (samad pistikupesad/steplid nagu meil Eestis).
- kõrvatropid – müra summutamiseks tudumise ajal.
-
mp3 pleier, kaardid vms.
Grupijuhi käsutuses olev erivarustus
-
2 käsiraadiosaatjat?
- GPS, altimeeter, baromeeter, termomeeter, kompass.
- binokkel??
-
piirkonna kaardid.
Muu grupivarustus
- kõik vajalikud matkapotid toidu valmistamiseks, lisaks nuga, kulp jne.
- matkapliit + selle küte + süüde.
- remondikomplekt – näpitsad, niit, nõel, nöör, vitsad, teip jne.
- apteek – grupi peale üldine esmaabikomplekt + hädapärasemad ravimid.
Matkamenüü
Üldjuhul koosneb menüü üsna lihtsatest ja kergesti valmistatavatest komponentidest. Näiteks: riis, tatar, makaron, nuudlid, erinevad pudrud (kartuli, nelja-seitsmevilja, kaerahelbe, jne) ja supid, suitsuvorst, juust, moos, liha- ja kalakonservid, kisell, halvaa, shokolaad, kommid, rosinad, kuivikud, erinevad suupisted, tee jne-jne. Toidu ja joogi valmistamiseks kasutame läbikeedetud looduslikku vett või võimalusel kraanivett.
Küsi lisa ja/või rega siin: info@nullseiklusjanu.com
{backbutton}