“Maailma Keskpunktis” (veebruar 2016)

Aafrika mandri läänepoolset rannikujoont uurides ei pruugi võib olla esimese hooga märgatagi, et sealsetes vetes on lisaks tuntud Madeira, Kanaari ja Roheneeme saartele veel miskit põnevat. Liikudes alla lõuna poole võib aga Guinea lahes leida mõned täpikesed, milledest suurimad kannavad nime Bioko, São Tomé ja Príncipe ning Annobón.

Niisiis, meie sihiks on seekord Kesk-Aafrikas asuv väikeriik São Tomé & Príncipe, mis on väikseim riik Aafrikas pärast Seišellide saarestiku (viimane siis kõige pisem). Riik koosneb põhimõtteliselt kahest saarest, São Tomé (854km²) ja Príncipe (142km²), asetsedes Aafrika mandrist umbes 230km kaugusel. Riigi koosseisu kuulub veel ka 3km²-ne Ilhéu das Rolas ning mõned asustamata laiud. Ainuüksi São Tomé saar on oma pindalalt veidi suurem kui Madeira ja natuke pisem kui meie Hiiumaa, Príncipe aga veidi väiksem kui meie Muhumaa. Riiki kutsutakse ka “Maailma Keskpunktiks” kuna asub otsapidi ekvaatoril ning maailmakaardilgi praktiliselt keskpunktis.. seega ka meie seikluse nimi sellest inspireeritud.
Geoloogiliselt São Tomé & Príncipe koosneb peamiselt basalt laavast, mida peegeldab piirkonniti ka saarte mägine maastik koos mitmete kivist torne meenutavate tippudega nagu Cão Grande (663m ), Pico Caué (633m), Cão Pequeno jt. Cão Grandet võiks lugeda ka São Tomé üheks piltsümboliks.
Soe ja niiske troopiline kliima ning viljakas pinnas koos paljude jõgedega, loovad head tingimused bioloogilisele mitmekesisusele. Loomulikult on seal palju endeemilisi taime- ja linnuliike, mida mujal ei leia. Hiiglaslikud begooniad (kuni 5m kõrged, ühtlasi suurimad maamunal) kasvavad sealsetes vihmametsades, lisaks ka kõige pisemad. Samuti on seal umbes 129 liiki orhideesid, millest umbes veerand on endeemilised. Ligi 900 soontaimest (vaskulaartaimed) 130 on nimetatud endeemiliseks.

Roheline merikilpkonn ja lapsed (Principe saarel) Rannikumerigi kihab elust. Lisaks paljudele kala- ja merelooma liikidele võib sealsetes randades pesitsemisperioodil kohata viit liiki merikilpkonni. Üks neist on leatherback (Dermochelys coriacea), kes on teadaolevalt suurim kilpkonn nii kuival maal kui vees. Need isendid võivad kasvada kuni 200cm ning kaaluda ligi 500-600kg (rekordleid üle 900kg). Leatherback ehk nahkkilpkonn on üks enim ohustatud mereloomade liik, samuti ka hawksbill merikilpkonn.

Kogu piirkonna liigirohkuse teemadel võiks veel pikalt jätkata.
Antud arhipelaagide bioloogiline mitmekesisus pakub suurt huvi ka teaduslikele uurijatele. Loomulikult ei puudu ka matkamisvõimalused nii loodus- kui ka seiklushuvilistele koos kõige sinna juurde kuuluvaga.

São Tomé & Príncipe rahvaarv on erinevatel andmetel ca 190 000, millest umbes 7 500 elab Príncipe saarel. Kohalik rahvas on sõbralik, olukord riigis on rahulik ja turvaline ning kuritegevuse tase on madal ja seda isegi riigi 70 000 elanikuga pealinnas São Tomés. Peamine eksportkaup on kakao, mida tarnitakse enamjaolt Portugali, sealt edasi Prantsusmaale ning teistesse riikidesse. Riigi ametlik keel on portugali keel.
Saartel on omajagu eksootilisi ja metsikuid randu, mis on pigem inimtühjad. Turiste küll São Tomél käib, aga massturism pole veel kohale jõudnud ..õnneks.

  ↑ Roheline merikilpkonn ja lapsed (Príncipe saar). Submitted by Nuno de Santos Loureiro (www.seaturtle.org)

São Tomé lähimad naabersaared on Príncipe (ca 150 km kirdes), Bioko (Bioco / Fernando Pó, ca 381 km kirdes), Annobón (ca 232 km edelas), kaugemal Saint Helena (ca 2238 km edelas), Ascension (ca 2479 km läänes), Roheneemesaared (Cabo Verde, ca 3690 km loodes) ning Tristan da Cunha (ca 4558 km edelas, mandritest kõige kaugemal asuv saar maamunal). Lähimad Aafrika mandri riigid on Gabon (ca 239 km) ja Ekvatoriaal-Guinea (ca 310 km).

Seikluse toimumise aeg

10. – 29. veebruar 2016
Osalemistasu:   1500 EUR*
* osalemistasu katab peamised kulud.
LISAINFO siit  (matka stiil ja plaanid, ilm ja kliima, varustus jne)