Surnumere riigis – Jordaania (november 2018)

Hämaral ja jahedal sügisesel novembrikuul on jälle põhjust seljakott kokku pakkida ning ette võtta uus käik kuhugi kaugemale.. seekord Araabia poolsaare piiril asuvasse Jordaania Hašimiidi Kuningriiki. See Eestist umbes kaks korda suurema pindalaga territoorium peidab endas nii tüüpilist kui ka ebatüüpilist kõrbe, rohelisi oaase, kanjoneid, mägesid, iidseid paiku ja kultuuri ning maailma madalaimat soolast merd (üle 400m allpool merepinda), mida kutsutakse Surnumereks (Yam HaMelaẖ – soolameri).
Läheme ja ampsame tükikese sellest riigist.


Panoramic view on the Wadi Rum village and the Ishrin range – photo from gdargaud.net

Seikluse toimumise aeg
09. – 19. november 2018
Kohapeal ca 10 päeva.

Osalemistasu:   950 EUR
Osalemistasu katab peamised kulud, maksud ja lennupiletid.

Küsi lisa / rega meilitsi siit

— — —
LISAINFO
Üldised plaanid

Seiklus-matk – lennuk, rendiauto, jalgsi.
Meie Jordaania seikluse plaanid viivad meid peamiselt riigi kesk- ja lõunaossa. Ca 10 päevase seikluse sisse mahutame ära mitmed tegemised. Üheks peamiseks ja erilisemaks sihtkohaks on Wadi Rum (Sand Valley – liiva org), mis on segu ühest kenast värvilisest liivakõrbest ning võimsatest liiva- ja graniitkivi mägedest. Kohati ebamaise piirkonnana näivat Wadi Rumi tuntakse ka nimega The Valley of the Moon (kuu org), mis meenutabki mõne kaugema planeedi maastikku. Wadi Rumi on kasutatud ka mitmete filmide võttepaigana, kasvõi näiteks kujutamaks planeedi Mars pinnast (The Martian, 2015).
Oleme mõne päeva Wadi Rumi piirkonnas, teeme mõned jalgsimatkad – kolame liivadüünide ja mägede vahel ringi, kaeme ilusaid loodusvärve, olustikku, loojuvat ja tõusvat päikest ning öötaeva tähti. Lisaks Wadi Rumi käimistele, võtame ilmselt veel ette mõne jalgsimatka näiteks Jordaania keskosas või Surnumere lähedal.

Petra, view of the Treasury from above… – photo from trover.com

Kindlasti külastame nabatealaste iidset linna Petra (Al-Batrā – kivi), mida viimasel ajal peetakse Jordaania nn visiitkaardiks. See ajalooline kaljulinn (üle 10 000 aasta vana) sisaldab endas kivist väljaraiutud ja nikerdatud ehitisi – templid, hauakambrid, sammaskäigud, võlvitud väravad, kaljureljeefid jne. Olenevalt päikesepaiste nurgast, valguse mõjul värvuvad kaljud roosaks, punaseks, oranžiks,… Petra on tuntud ka oma veesüsteemi poolest. 2007ndal valiti Petra seitsme uue maailmaime hulka. Nii Wadi Rum kui Petra kuuluvad ka UNESCO maailmapärandi nimistusse.
Käime ära ka Punase mere ääres (Aqaba piirkond), saame rannapäikest ja kastame end seal vette. Oma seikluse lõpu osas katsetame, kas Surnumeres saab vee pinnal hõljudes ajalehte lugeda. 🙂 Natuke uudistame ka pealinnas
Ammanis. Lisaks, teeme veel teisigi kõrvalepõikeid huvitavatesse kohtadesse, vastavalt sellele, kuidas aega jääb
.
Kogu meie Jordaania seikluse aja on meie käsutuses rendiauto(d).

Jordaaniat peetakse turvaliseks riigiks. Faktide poolest on Jordaania terrorismiohu tasemelt hinnatud Ameerika Ühendriikide ja Kanadaga samale tasemele. Turistide heaolu on jordaanlastele väga oluline. Turistilõksudes ja muudes sarnastes kohtades, väidetavalt pealetükkivat kauplemist jmt ei pidavat praktiliselt eksisteerima.
Välisministeeriumi Jordaania reisiinfo näha siin.

Jordaania ilm novembris
Vastavalt üldisele novembrikuu ilma ajaloole, jäävad Wadi Rumi (ca 1000m) päevased temperatuurid +20°C…+22°C kanti, öised vahemikku +8°C…+15°C. Petra (ca 1100m) päevased temperatuurid +20°C kanti, öösiti võib langeda +8°C-ni. Nii Wadi Rumis kui ka Petras võib esineda vihma umbes 1-2 päeval kuus. Punase mere (Aqaba) ja Surnumere ääres päeval kuni +28°C ja öösiti võib langeda +16°C-ni. Pealinnas Ammanis +20°C…+22°C kanti, öised minimaalselt +10°C.
Novembris esineb vihma rohkem Jordaania põhja- ja keskosas.

— — —
Isiklik varustus ja grupivarustus

Dokumendid ja muu tähtis

  • PASS
  • reisikindlustus – tervisekindlustus koos reisitõrke ja reisitõrke lisakaitsega.
  • vaba raha

Terve nimekiri hiljem..

Matkamenüü
Üldjuhul koosneb menüü üsna lihtsatest ja kergesti valmistatavatest komponentidest. Näiteks: riis, tatar, makaron, nuudlid, erinevad pudrud (kartuli, nelja-seitsmevilja, kaerahelbe, jne) ja supid, suitsuvorst, juust, moos, liha- ja kalakonservid, kisell, halvaa, shokolaad, kommid, rosinad, kuivikud, erinevad suupisted, tee jne-jne. Toidu ja joogi valmistamiseks kasutame läbikeedetud looduslikku vett või võimalusel kraanivett. Menüü koos oma komponentidega on varieeruv.