La Réunion – LISAINFO
Plaanid
Meie seiklus Reunionil on plaanis jagada kahte ossa. Esimene pool koosneks umbes 9-10 päevasest jalgsimatkast mägedes ja orgudes, läbi (vihma)metsade, üle jõgede ja kurude. Üheks põnevamaks eesmärgiks on külastada muust saare elust eraldatud piirkonda Cirque de Mafate’t. See on kõrgete mägedega ümbritsetud org (loe: kaldeera), kus puuduvad sõiduteed ning kuhu pääseb kas jalgsi või helikopteriga. Orus asub ka väike eraklik küla nimega La Nouvelle.
Samuti plaanime külastada kaldeerasid Cirque de Cilaos ja Cirque de Salazie. Kui ilm lubab, siis üritame ka saare kõrgeimat tippu, ammu kustunud vulkaani Piton des Neiges’t (3069 m), mis on ühtlasi ka kõrgeimaks punktiks India ookeanis. Kui elus vulkaan Piton de la Fournaise endale ligi laseb, siis plaaniks ka selle katla üle vaadata. Loomulikult kõige juurde uhked kosed, mida Reunionil jätkub.
Teine pool meie seiklusest (ca 3-4 päeva) jääks ülejäänud saare avastamiseks. Kuidas elatakse külades ja linnades ning kuidas “mekib” sooja India ookeani vesi ja rannad.
Réunionil liigume jalgsi matkates ja oma seljakotti kandes. Nagu Seiklusjanu matkadel tavaks, ööbime peamiselt telkides ja kokkame koos, nii palju kui oskused lubavad. 🙂
P.S. Ööbimised on planeeritud nö case by case ehk vastavalt hetkeolukorrale kuid siiski peamiselt kämpides (telkidega või ilma), metsas või lagendikul või …
Iga matkaja kannab oma isiklikku varustust ja natuke ka ühist: seljakott + selles sisalduv isiklik + umbes 7-10 kg grupi varustust (söögi- ja joogimaterjal, telk jmt).
Eesti kodanikele on Réunion viisavaba kuni kolm kuud.
Vaktsineerimissoovitusi vaata siit
Réunioni kliima & ilm novembris
Réunionil kliima on troopiline. November-detsember on nö ülemineku kuud, mil jahe ja kuiv austraalne talv on asendumas palava ja sademeterohke austraalse suvega. See võiks olla veel hea aeg Réunionil matkamiseks, kui mägedes pole enam liialt jahe ega palav ning saar ei ole veel troopiliste tsüklonite meelevallas.
Temperatuurid mägedes varieeruvad olenevalt kõrgusest. Saare kõrgeima tipu otsas võib olla +0C kanti. Madalamal, kus meie peamiselt matkame umbkaudselt +15C…+25C vahel.
Isiklik varustus & grupi varustus
Dokumendid ja muu tähtis
-
PASS (ID kaardi võib kaasa võtta varudokumendina)
-
reisikindlustus – tervisekindlustus koos reisitõrke ja reisitõrke lisakaitsega.
- vaba raha – eurod (EUR).
Matkavarustus ja selle lisad
- vihmakindel, turvaline! kaela- / vöökott dokumentide, raha jmt jaoks.
-
matkaseljakott – meestel ca 90 liitrit, naistel ca 80 liitrit. Paha ei tee veidi suurema mahuga seljakott, endal lihtsam asju ära mahutada.
- ümbris seljakotile – tugev kuid võimalikult kerge kaitsev ümbris-kott seljakotile.
-
veekindel ümbris seljakotile – spetsiaalne seljakoti vihmakate või sobiva mõõduga kiletükk mis kataks kogu seljakoti.
-
telk – ei pea igalühel kaasas olema, selles osas lepime eelnevalt kokku.
-
lamp – soovitavalt hea valgustugevusega LED otsmikulamp e. pealamp.
- DEET sisaldusega (min. 50-55%) sääsetõrjevahend (N-dietyl-m-toluamiid e. DEET) – üheks ostukohaks on Matkasport. Mõned OFF-i tooted pidavat ka sisaldama DEET-i. Looduslikest vahendeist sobivad eukalüptiõli ja sojaõli, millede mõju kestab aga vaid mõne tunni. Loe lisa Telegram‘st.
Matkariietus
- aluspesu – kohe mitu paari, et vajadusel saaks vahetada.
- kes külmakartlik, see võib kaasa võtta ka pika sooja pesu (nt võrkpesu).
-
soe (mikro)fliis ja/või kampsun – PS! Vajalik eelkõige minekul ja tagasitulekul jahedamas kliimas (Tallinn, Pariis). Samuti jahedamateks juhtudeks, nt. kõrgemal mägedes, kus temperatuurid on madalamad.
-
kerge tuule- ja vihmakindel jakk või jope – kui jope või jakk ei ole vihmakindel, siis kindlasti kaasa võtta kerge vihmakeep e. pontso. PS! Vajalik eelkõige minekul ja tagasitulekul jahedamas kliimas. Samuti jahedamateks juhtudeks, nt. kõrgemal mägedes, kus temperatuurid on madalamad ning kaitseks vihmasaju korral.
-
pikad püksid – soovitavalt läbihingavad, tuule- ja vihmakindlad. Kui kaasa tulevad õhemad pikad püksid dzunglimatka jaoks, siis jahedama kliima jaoks võib kaasa võtta pikad soojapesu püksid.
-
matkasokid ja/või tavalised – sobib suvine matkasokk. Kaasa võib veel võtta paari puuvillaseid.
-
spordi-matkajalats – mugavad ja tugeva tallaga (soovitavalt Vibram® tallaga, mis ei libise). Hea kui jalats toetaks ka hüppeliigest.
-
vahetusjalanõud – näiteks tennised või rihmadega kerged plätud.
-
peakate – tavaline müts või laia servaga nn lätu.
-
sall või buff – niinimetatud buff on multifunktsionaalne silindrikujuline kaela-, peakate. Hea venivuse ja soojahoidmisvõimega.
- sõrmkindad – õhukesed kuid soojapidavad.
-
lühikesed püksid – hea, kui oleks turvaliste (külje)taskutega.
- matka-, spordisärk – hädapärast sobib ka puuvillane T-särk kuigi see ei ole hea valik, aga ajab asja ära. Kaasa võib võtta veel ühe pikkade varrukatega särgi.
- varuriiete komplekt – tagasihoidlikus koguses puhtad riideid (nt püksid/seelik ja särk), tsivilisatsiooni naasmiseks kui ka hädajuhuks.
Varuriided jms varustus mida märja eest vaja kaitsta, pakkida veekindlatesse (nt kile) kottidesse.
Soovitused! Pikkade säärtega püksid ning pikkade varrukatega matka-spordisärk oleks hea valik moskiitode eest kaitsmiseks, eriti piirkondades, kus moskiitosid on rohkem. Samuti võiksid riided olla võimalikult heledat tooni. Riietel võiks olla ka elementaarne UV kaitse. Kel tahtmist, see võib endale hankida ka spets “insect-repellent” omadustega riided (nt Craghoppers NosiLife ).
Magamisvarustus
-
magamiskott (comfort ca +10°C…+20°C).
-
kerge ja õhuke magamismatt.
- kõrvatropid – müra summutamiseks tudumise ajal (nt lennujaamas, dzunglis).
- peenekoeline kihulase-moskiito võrk – näo- ja kaelapiirkonna kaitsmiseks. Võib olla ka veidi suurem, et vajadusel saaks katta ka käed.
Söögi-jooginõud ja hügieen
-
lusikas-kahvel.
-
kerge kauss ja tass (nt plastikust, kuumakindel).
-
kerge joogipudel 1-1,5l (nt plastikust).
-
hügieenitarbed – väike kerge käterätt (nt mikrofiibrist), väike seep või keha-juuste shampoon, käte desinfitseerimisgeel, hambapasta (poolik tuub), hambahari, WC paber, jne.
- apteek – isiklikud ravimid, plaastrid jmt.
Mõned soovitatavad lisad
-
päikeseprillid.
-
päikesekreem – olenevalt sellest kui tundlik on nahk (SPF 25-40).
- hügieeniline huulepulk.
- ujumisriided.
-
fotoaparaat + varu aku/patareid.
- mobiiltelefon.
- laadija(d) oma elektroonika laadimiseks või varuakud.
- kerged teleskoop matkakepid.
-
mp3 pleier, kaardid vms.
Grupijuhi käsutuses olev erivarustus
-
2-3 käsiraadiosaatjat.
- GPS
-
altimeeter, baromeeter, termomeeter, kompass.
- binokkel
-
kaardid.
Muu grupivarustus
- kõik vajalikud matkapotid toidu valmistamiseks, lisaks nuga, kulp jne.
- matkapliit + selle küte + süüde.
- maksimaalselt 2 telki – 3-4 kohaline ja 2-3 kohaline.
- remondikomplekt – näpitsad, niit, nõel, nöör, teip jne.
- apteek – grupi peale üldine esmaabikomplekt + hädapärasemad ravimid.
Matkamenüü
Üldjuhul koosneb menüü üsna lihtsatest ja kergesti valmistatavatest komponentidest. Näiteks: riis, tatar, makaron, nuudlid, erinevad pudrud (kartuli, nelja-seitsmevilja, kaerahelbe, jne) ja supid, suitsuvorst, juust, moos, liha- ja kalakonservid, kisell, halvaa, shokolaad, kommid, rosinad, kuivikud, erinevad suupisted, tee jne-jne. Toidu ja joogi valmistamiseks kasutame läbikeedetud looduslikku vett või võimalusel kraanivett.
Küsi lisa ja/või rega siin: info@nullseiklusjanu.com